AYT tarih nasıl çalışılır?

AYT tarih nasıl çalışılır? Konu ve soru dağılımı ne şekilde? Hangi kaynakları çözmeliyiz? Görebileceğiniz en kapsamlı yazı!

Herkese merhaba. Daha önceki yazımda TYT tarih nasıl çalışılır? konusunu işlemiştim. Bugün de "AYT tarih nasıl çalışılır?" hakkında tecrübelerimi sizinle paylaşacağım.

AYT Tarih Nedir?

AYT Tarih, Alan yeterlilik testi içerisinde yer alan SOS-1 alanında 10 ve SOS-2 alanında 11 soru içeren testlerden oluşmaktadır. Eğer eşit ağırlıktan tercih kullanacaksanız SOS-1 kısmını çözmek sizin için yeterlidir. Ancak sözelciyseniz hem SOS-1 hem de SOS-2 testlerini çözmeniz gerekmektedir. AYT tarih testi TYT tarih soru konseptine göre hayli farklıdır. TYT’deki sorular gibi bilgiyi yorumlamanız yerine direkt olarak bilgiyi bilmenizi talep eder. Bu yönden, birazdan değineceğimiz üzere AYT Tarih nasıl çalışılır? sorusuna vereceğimiz cevaplar TYT kısmına göre farklılık taşıyacak. Öncelikle AYT Tarih konularına göz atalım.

AYT Tarih Konuları:

* Tarih Bilimi
* İnsanlığın İlk Çağları
* Orta Çağ Dünyası
* İlk ve Orta Çağlarda Türk Dünyası
* İslam Medeniyetinin Doğuşu
* Türklerin İslamiyeti Kabulü ve İlk Türk – İslam Devletleri
* Beylikten Devlete
* Osmanlı Devleti Yükselme Dönemi
* Osmanlı Merkez Teşkilatlanması
* Devrimler Çağı
* Kurtuluş Savaşı Hazırlık Dönemi
* Kurtuluş Savaşında Cepheler ve Antlaşmalar
* Cumhuriyet Dönemi İlke ve İnkılapları
* İki Savaş Arası Dönemde Türkiye & Dünya
* II. Dünya Savaşı
* Soğuk Savaş Dönemi
* Yumuşama Dönemi ve Sonrası
* Küreselleşen Dünya

AYT Tarih Soru Dağılımı:

Bu kısımda tüm konulardan kaçar tane soru çıktığını açıklamak yerine en çok sorulan konuları YKS tarihinden (2018) itibaren paylaşacağım. Hem SOS-1 hem de SOS-2 kısmında çıkan sorular yani toplam 21 soruluk tarih testleri üzerinden hesaplanan rakamlar şu şekilde:

Tarih ve Zaman: 4 (her sene sorulmuş)
İnsanlığın İlk Dönemleri: 4 (her sene sorulmuş)
İlk ve Orta Çağ Türk Dünyası: 8
İslam Medeniyetinin Doğuşu: 5
Türklerin İslam’ı Kabulu: 6
Milli Mücadele: 12
Atatürkçülük ve Türk İnkılabı: 9

En çok sorulan konular bu şekilde. Eğer TYT’niz iyi ise ve sayısalcı olarak sözelden derece yapmak istiyorsanız bu konuları hedef belirleyebilirsiniz. Sözelcilerin ise bu konularla yetinmeyip her konuya çalışmasını öneriyorum. Peki ya AYT Tarih nasıl çalışılır?

AYT Tarih Nasıl Çalışılır?

Yukarıda değindiğimiz üzere AYT tarih alanında insanlığın ilk çağlarından başlayıp küreselleşen dünyaya kadar binlerce yılı kapsayan konular var. Aynı şekilde AYT tarih, din ve felsefe de çok geniş aralığa yayılan konuları içinde barındırıyor. Haliyle 2021 yılında AYT SOS-2 testini hiç kimsenin full yapamamış olması tesadüf değil. 

AYT Tarih Nasıl Çalışılır: Konu Çalışması

AYT Tarih çalışırken bu karışık müfredatı takip ederken işin içinden çıkabilmek kolay olmayacak. Dolayısıyla kendinize yol gösterici olması için bir el kitabı alman size rehberlik edebilir. Birazdan kaynak önerisinde kitaplara değineceğim ama AYT tarih için el kitabı kullanmak sizi hayli rahatlatacaktır. Konular hakkında en önemli bilgileri, can alıcı noktaları bu ufak kitaplarla edinebilirsiniz. Üstelik taşıması da kolay olduğu için her dışarı çıktığınızda yanınızda bulundurabilirsiniz.

El kitabının yanı sıra konu takibi için YouTube kanallarından da yararlanabilirsiniz. Youtube’da Hız ve Renk, Benim Hocam gibi kanallarda alanında uzman hocalar bulunmakta. Onlar da size konularda hangi kısımları itinayla çalışmanız hangi kısımları göz ardı edebileceğiniz konusunda rehberlik etmekteler. Ayrıca, ÖSYM’nin tarzını da size anlatarak soru tarzları hakkında bir fikir sahibi olmanızı sağlıyorlar. YouTube da el kitabı gibi sizin için harika bir seçenek.

Konu anlatımını el kitabı, YouTube veya içinize sinen başka bir yolla yaptınız. Peki ya konular nasıl aklınızda kalacak? AYT tarih nasıl çalışılır yazımızda tekrarlar da konu çalışması gibi olmazsa olmazlardan. Yalnızca hoca anlatırken dinlemek, kitabı okumak yeterli olmaz. Ya okuma ve izlemeyi defalarca yapmalısınız ya da notlar almalısınız. Benim tercihim ise ikinci yöntem. Arkadaşlar en iyi konu anlatımı sizin defterinizdedir. Siz hangi kaynakları kullanırsanız kullanın bunlardan ziyade defterinizde yazdıklarınız aklınızda kalır. Notlarınızı zaman zaman gözden geçirerek bilgilerinizi taze tutabilirsiniz. Üstelik bunun için gün içine program ekleyerek yapmanıza gerek yok. Sabah kalktığınızda veya gece yatmadan evvel notları okusanız bile bilgilerinizi muhafaza edebilirsiniz. 

Tekrar edilmeyen bilgi ise uçar gider. Edinilen bilgiyi kısa süreli bellekten uzun süreli belleğe taşımak için onu kullanmalısınız. Ve bilgiyi kullanmak da onu tekrar etmek demektir. Yani, düzenli tekrarı içinde barındırmayan bir AYT tarih programı düşünülemez. Konu çalışması tekrara göre daha tatmin edici gelse bile tekrar yapmak daha kıymetlidir. Çünkü tekrar yapmadığınız konuyu baştan çalışmanız gerekir. Bu da fazla mesai demektir. Oysa yeni konuya geçmeden bir önceki çalışılan konuyu iyice sindirmek akıllıca olan seçimdir.

AYT Tarih Nasıl Çalışılır: Soru Çözümü

AYT tarih nasıl çalışılır konusu test çözmekten bahsetmesek eksik kalırdı. Edinilen bilgiyi işleyerek kullanmak, bellekte tutmak için soru çözümü olmazsa olmazdır. Test çözmenin konu tekrarına göre artısı ise yeni bilgiler de öğrenmektir. Az önce değindiğim üzere el kitapları veya Youtube konu anlatımları çok faydalı olsa da size genel bir özet sunar. Ancak, eleyici sorular detayları içinde barındırır. Konu çalışmasında attığınız temelin üstüne yapıyı inşa etmede soru çözümü anahtar rol oynar. Tavsiyem 2 kaynak bitirip alan denemelerine yönelmek olacaktır. Çözemediğiniz sorulardaki bilgileri de heybenize ekleyerek artık AYT tarih alanında uzmanlaşabilirsiniz. Çok emek isteyen bir süreç olsa da AYT tarih ile yalnızca netlerinizi artırmakla kalmayıp dünya ile ilgili önemli bir bilgi birikimini de kendinize katmış olursunuz.

AYT Tarih Kaynak Önerileri:

AYT tarih nasıl çalışılır yazımızı noktalamdan kısaca konu kitabı, soru bankası ve deneme önerilerine de bir göz atalım:

Öncelikle, sınav formatında zor ve direkt bilgi sorularını içinde barındıran BES Yayınları AYT Tarih Soru Bankasını çözmenizi öneriyorum. Soru sayısı olarak hem tatmin edici hem öğretici hem de geliştirici bir kitap. Soru bankası olarak ilk bu kitabı almanızı öneriyorum. 

AYT tarih nasıl çalışılır? BES Ulti AYT Tarih Soru Bankası
​​​​​​

Diğer soru bankası, el kitabı ve deneme önerilerim ise şu şekilde.

* Yayın Denizi TYT AYT Tarih Pro Konu Anlatımlı El Kitabı
* ENS Yayınları TYT AYT Tarih Destek Defteri
* Bilgi Sarmal AYT Tarih Soru Bankası
* Hız ve Renk Yayınları AYT Tarih Soru Bankası
* Hız ve Renk 40x10 AYT Tarih Denemesi

 

AYT Tarih hakkında bilinmesi gereken her şey bu şekildeydi. Yazımda başta AYT Tarih Nasıl Çalışılır? olmak üzere birçok konuya değinmeye çalıştım. Umarım faydalı bir yazı olmuştur. Hepinize iyi çalışmalar 

Ege Mıstaçoğlu 
www.isler.com.tr
ÖZEL

Bu Yazıyı Sosyal Medyada Paylaş

Kitapİşler ile kitaplarını online sipariş edebilirsin

Evinde kal, biz senin kitaplarını evine gönderelim.

EĞİTİMİN KALİTESİNİN ÖNEMİNİ BİLİYORUZ!

Sen de İşler Yayın Grubu ile başarabilirsin!

Sen de bizimle birlikte başarabilirsin.